Velosipēdu tirgotāji iesaistās veloķiveru popularizēšanas kampaņā

Turpinot Rīgas domes Satiksmes departamenta iniciēto akciju “Brauc droši ar ķiveri�, veloveikalu tīkls “Fans� sākot ar nākamo mēnesi dāvinās veloķiveres visiem velosipēdu pircējiem.

“Akciju “Brauc droši ar ķiveri� pagājušajā gadā organizējām ar mērķi pievērst velosipēdistu uzmanību nepieciešamībai lietot ķiveres. Tika organizēti informatīvi izglītojoši semināri skolās, eseju un stilīgāko ķiveru zīmēšanas konkurss. Ir prieks, ka šo iniciatīvu tagad pārņem velosipēdu tirgotāji – tas dod cerību, ka velosatiksme kļūs drošāka,� atzīst Rīgas domes Satiksmes departamenta Starptautisko projektu un velosatiksmes attīstības nodaļas vadītāja Olita Sproģe.

Kā liecina velosipēdistu portāla Veloriga.lv veiktais pētījums, jau pagājušā gada vasarā bija vērojama velosipēdistu attieksmes maiņa par labu ķiveru lietošanai – atšķirībā no iepriekšējiem gadiem pilsētas ielās bija vērojami velosipēdisti ar ķiverēm, savukārt, aptaujājot specializētos veikalu, tika konstatēts pieprasījuma pieaugums pēc veloķiverēm. Ja iepriekš veloķiveres tika uztverta kā “frizūru bojājošs traucēklis�, tad jau pagājušā gada nogalē velosipēdisti, kas lietoja ķiveres, savu izvēli pamatoja ar rūpēm par drošību. Tika konstatēts, ka attieksmes maiņa ir saistīta ar ievērojamo ārvalstu velotūristu pieplūdumu Rīgā pēdējos gados, nepieciešamību lietot veloķiveres sporta pasākumos un arī informatīvajām kampaņām par ķiveru lietošanu kalnu slēpotājiem un velosipēdistiem.

“Lai arī pozitīvas iezīmes attieksmes maiņā pret veloķiverēm ir manāmas, liela daļa aktīvo velosipēdistu, kas ikdienā pārvietojas pa pilsētu, diemžēl pārāk vieglprātīgi attiecas pret savu drošību – nelieto ķiveres, speciālos cimdus, velosipēdi nav aprīkoti ar atstarotājiem… Ja cilvēks pērk jaunu velosipēdu, kas, protams, ir aprīkots atbilstoši drošības prasībām, mēs iesakām parūpēties arī par savus fizisko drošību, informējam par papildus aprīkojumu, kas varētu būt nepieciešams. Taču daudzu gadu novērojumi rāda, ka ķivere diemžēl ir viena no tām lietām, uz ko pircēji tiecas ietaupīt. Lai mainītu šo attieksmi, mēs akcijas laikā visiem jaunu velosipēdu pircējiem dāvināsim ķiveres,� stāsta veikalu Fans velosipēdu eksperts Juris Mikulens.

Par velosipēdu ķiverēm:

Velosipēdistu ķiveres iedalās MTB, šosejas, BMX (freestyle)un downhill ķiverēs.

MTB (mountain bike) ir visplašākais ķiveru segments. Tās visbiežāk lieto arī ikdienas velosipēdisti. Tiek ražotas dažādu veidu un izmēru sieviešu, vīriešu un bērnu (līdz 7-8 gadu vecumam) ķiveres. Savdabīga iezīme – ķivere priekšpusē ir ar nelielu izvirzījumu, lai pasargātu braucēja seju no koku un krūmu zariem.

Arī šosejas ķiveres ir dažādas. Paredzētas gan profesionāliem sportistiem, gan amatieriem, gan tādiem velosipēdistiem, kas velosipēdu izmanto ikdienā, braucot pa pilsētu. Kopējā iezīme – pagarinājums muguras pusē, kas pasargā pret traumām kūleņa gadījumā. Ja ikdienas braucējiem ir piemērotas ķiveres ar nelielu izvirzījumu mugurpusē, tad profesionāli sportisti izmanto garas, aerodinamiskas pilienveida ķiveres.

BMX (freestyle) – plaši pielieto visi daudzo BMX paveidu piekritēji. Ļoti izturīgas un ir vairāk noslēgtas nekā iepriekš minētās.

Downhill – tipiskas motokrosa braucēju ķiveres ar ļoti pārdomātu aizsardzību. Lieto nobraucieniem ar velosipēdu no kalna.

“Izvēloties ķiveri, svarīgi ir pārdevējam-konsultantam precīzi izklāstīt, kādām vajadzībām tā precīzi nepieciešama. Ķiveres ražotāja zīmols un cena zināmā mērā ļauj nojaust par tās kvalitāti un aizsardzības spējām. Pasaules vadošie ražotāji (Uvex, Mango, Agu, Limar, Giro,Specialized, Lazer, Briko, Rudy Project, Las u.c.) nopietni strādā pie visjaunāko un progresīvāko zinātnisko sasniegumu ievešanas jauno modeļu ražošanā, tādējādi maksimāli nodrošinot arvien labākus rādītājus aizsardzībai, komfortam, aerodinamikai un dizainam. Ķiveres tiek testētas speciālos stendos ar manekenu palīdzību, līdzīgi kā automašīnas,� iesaka Juris Mikulens.

Ķiveres uzdevums ir pasargāt tās lietotāju no trieciena kritiena brīdī. Lai vēlamais efekts būtu maksimāls, ir ļoti rūpīgi jāizvēlas atbilstoša ķivere. Jāņem vērā kādam braukšanas stilam tā tiks izmantota. Būtiska nozīme ir pareizi noteikt ķiveres izmēru. Dārgākiem modeļiem ir iestrādāts īpašs regulēšanas mehānisms, kas dod iespēju pielāgot ķiveri maksimāli precīzi galvas formai, kas ir būtiski tieši kritiena mirklī.

23.05.2007