Eiropas mobilitētes nedēļa
14.09.2010.

Informāciju sagatavojis RD Satiksmes departaments

Informēs par Eiropas Mobilitātes nedēļas pasākumiem Rīgā

Trešdien, 15. septembrī, pulksten 11.00 Rātsnamā, 511. kabinetā, notiks preses konference, kurā informēs par Eiropas Mobilitātes nedēļas pasākumiem Rīgā.

Laipni aicinām mediju pārstāvjus!

Preses konferencē piedalīsies Rīgas domes Satiksmes un transporta lietu komitejas priekšsēdētāja p. i. Vadims Baraņņiks un pārstāvji no Rīgas domes Satiksmes departamenta, Rīgas Pašvaldības policijas, Rīgas domes Rīgas Austrumu izpilddirekcijas, Mežaparka attīstības biedrības, Bezizmešu mobilitātes atbalsts biedrības, Latvijas Sarkanā Krusta, Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja, apvienības Apokalipses jātnieki, SIA Ērenpreiss, SIA Lūzumpunkts, Rīgas Jauno tehniķu centra,  P. Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja, SIA Velokurjers, SIA Statoil.

Kā ik gadu, no 16. līdz 22.septembrim pašvaldības Eiropā un citviet pasaulē atzīmē Eiropas Mobilitātes nedēļu, kuras laikā aicina pilsētniekus piedalīties ilgtspējīgai mobilitātei veltītos pasākumos. Šā gada tēma Eiropā ir „Pārvietojies gudrāk, dzīvo labāk!�, galveno uzmanību pievēršot transporta ietekmei uz cilvēka veselību un dzīves kvalitāti.

Motorizēto transportlīdzekļu satiksmes palielināšanās Eiropā, īpaši pilsētās, ir palielinājusi iedzīvotāju neapmierinātību ar motorizētā transporta radīto troksni, gaisa piesārņojumu un sastrēgumiem.

Ceļu satiksmes negadījumos Eiropas Savienībā katru gadu mirst aptuveni 127 000 cilvēku un ir ievainoti vismaz 2,4 miljoni cilvēku. Ceļu satiksmes negadījumi nogalina vairāk bērnu un jauniešu vecumā no 5 līdz 29 gadiem nekā jebkurš cits nāves cēlonis.

Netiešā veidā motorizētais transports negatīvi ietekmē gan cilvēka elpošanas sistēmu, gan sirds un asinsvadu sistēmu un izraisa stresu, kas arī negatīvi ietekmē cilvēka veselību.

Aptuveni 100 000 cilvēku Eiropas Savienībā katru gadu mirst pāragri gaisa piesārņojuma dēļ.

Zinātniskie pētījumi apliecina, ka dzīves kvalitātes uzlabošanai cilvēkam ir ļoti svarīga regulāra fiziskā aktivitāte, kas ir pamats veselībai un mazina stresu. Tajā pašā laikā nepietiekama fiziskā aktivitāte un liekais svars kļūst par arvien aktuālāku problēmu Eiropā. Divas trešdaļas pieaugušo Eiropas Savienībā nepiekopj pietiekami aktīvu dzīvesveidu. Nepietiekama fiziskā aktivitāte Eiropas Savienībā izraisa 500 000 līdz 1 000 000 nāves gadījumu gadā. Galvenais nāves cēlonis ir sirds un asinsvadu slimības.

Arvien pieaugošā automašīnu izmantošana un fiziskām aktivitātēm piemērotas vides pasliktināšanās ir galvenie iemesli arvien sēdošākam, neaktīvākam dzīves veidam, kas veicina aptaukošanos. Kājāmiešana un velobraukšana var ieņemt būtisku lomu regulāras fiziskās aktivitātes veicināšanai ar minimālām izmaksām. Līdztekus būtiska loma ir vides ietekmei uz cilvēka veselību.